Angielskie rozczarowanie półrocza

10:00

Bardzo długo zbierałem się do opisanie wrażeń, jakie miałem po tym piwie. Poczynione naprędce notatki nie zachęcały do tego, nie motywowały... A wszystko zaczęło się od naprawdę ciekawej butelki i jednego z najciekawszych kapsli, jakie pojawiły się w mojej szufladzie (szuflada na tą, w której stoją piwa).


No właśnie, tym zachęcony nabyłem butelczynę na Birofilach. A jak smakowało?
Owalny kształt został zaprojektowany na bazie datowanej na ok 1770 rok butelki, której karczmarz Thomas Gerrard z Gibbstown nieopodal Filadelfii używał do przetrzymywania trunków. Jest to niezły chwyt marketingowy, bo trzeba przyznać, że grawerowana butelka wraz z etykietą sprawia bardzo dobre wrażenie, a wisienką na torcie jest kapsel z ptakiem nakręcaczem, jak go sobie nazwałem. Browar St. Peters znajduje się w małej angielskiej miejscowości Bungay w hrabstwie Suffolk i powstał w 1996 roku.

Nic nie wskazywało na smakową tragedię jaka nastąpiła. Psssst...


Do szklanicy przelałem bardzo klarowne piwo, średnio gazowane, o kolorze jasnobursztynowym, z imponującą i ładną, białą pianą. Ciągle wszystko super. Piwo to ma bardzo słabiutki zapach. Jeszcze nie piłem żadnego piwa w stylu india pale ale, które pachniałoby tak marnie. Właściwie lekko słodowo i jedynie leciutko chmielowo. Nie mogąc uwierzyć długo wąchałem, a skoro nie mogłem się dowąchać, zabrałem się do picia. Tu kolejny szok. To piwo nie jest bardziej goryczkowe niż przeciętny czeski pilzner. Oczywiście jak najbardziej czuć, że to ale, biszkoptowo i owocowo jest, ale raczej jak w bitterze, nie jak w IPA. 

Chyba zbyt optymistycznie nastawiłem się do tego piwa. Może miałem zbyt duże oczekiwania. Może pite do tej pory IPA postawiły poprzeczkę zbyt wysoko (już nie mówię nawet o tych american)? A może po prostu Kormoran Jasny Mocno Chmielony jest lepszy? W jego wersji niefiltrowanej stawiam go o piętro wyżej. Jest znacznie bardziej pijalny. St. Peters IPA jest zwyczajnie nijakie do bólu.

Informacje techniczne:
Styl: India Pale Ale
Butelka: 0,5 litra
Zawartość alkoholu: 5,5 %
Ekstrakt/PLATO: ?
IBU: ?
Producent: St.Peters Brewery
Data ważności: 24.01.2014

Zobacz także

1 komentarze

  1. Jak na razie piłem 1 piwko z tego browaru. Pamiętam że kosztowało sporo-a wrażenia były ..nieciekawe. Ale w tej chwili nie pamiętam co to było.

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy