ReCraft

08:34

W piwne podróże zabieram Was już dziesiąty rok. Może się więc zdarzyć, że o niektórych browarach przeczytacie po raz drugi. No może tylko częściowo. Sytuacja jest bowiem podobna to tej związanej z Browarem Lubrow (klik!), w którym kiedyś byłem i jednocześnie nie byłem. Dziś przypomnę Wam o browarze ze Świętochłowic. Kiedyś już w nim byłem, ale nie do końca. Zapraszam więc na Śląsk do Browaru ReCraft, o nim na Piwnych Podróżach nie było.

W 2015 roku odwiedziłem działający w Świętochłowicach od niespełna roku Browar Reden. Natomiast w 2016 roku nastąpiła tam dość spora zmiana wizerunkowa. Kluczowym elementem rebrandingu była zmiana nazwy browaru. Wraz z powstaniem ReCraftu zerwano ostatnią nić łączącą browar w marką Reden. Asumptem do odwiedzenia browaru po raz kolejny była zwyżkująca forma piw tego browaru, która przyciągnęła znaczących kontraktowców, regularne puszkowanie piw i ambitne plany.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o historii browaru oraz o tym, jak wyglądał w 2015 roku, to koniecznie zajrzyjcie do tego tekstu:


Od tego czasu zmiany są z jednej strony trudne do wychwycenia dla niewprawnego oka, a z drugiej kluczowe. Gdyby nie dokumentacja zdjęciowa sprzed lat pewnie nie pamiętałbym, że do warzelni doszły dwie nowe kadzie. Kilka lat temu whirpool to była może nawet nie fanaberia, co mało kto inwestował w ten sprzęt. Dziś trudno zrobić dobre IPA bez tego. Warzenie całą dobę także wymaga odpowiedniej liczby kadzi. Z 18 tanków zrobiło się bodaj 34 - sam nie liczyłem, ale wierzę na słowo.  Jest oczywiście pasteryzator w przepływie. Dzięki temu browar może pracować non-stop. I z tego co wiem, robi to. Jest w tym pewna zasługa korzystających z tych mocy browarów kontraktowych. Swoje piwa warzą tam obecnie: Piwne Podziemie, Brokreacja, Golem, RockMill, Jastrzębie, Mentzen, Raduga, Za Miastem, Pilica. Pewnie sporym magnesem było nawiązanie współpracy z firmą zajmującą się mobilnym puszkowaniem piwa. 


Wkrótce będzie znacznie, znacznie lepiej. ReCraft niedługo wzbogaci się o wypasioną linię do puszkowania piwa prosto z USA. To będzie sprzęt najwyższej jakości, taki wiecie z bezpiecznym środowiskiem rozlewu, co było niestety bolączką wielu puszkarek. Pozwoli to uczynić piwa bardziej stabilnymi i trwalszymi, co przełoży się przede wszystkim na świeżość mocno chmielonych IPA. Zmiany dotykają także ekipę. Niedawno ReCraft opuścił główny piwowar. Seweryn Pająk zaczął pracę w browarze kilka lat temu jako piwowar domowy, a kwietniu został piwowarem Pinta Barrel Brewing. W tym momencie ReCraft ma czwórkę równorzędnych piwowarów, każdy z nich może w kompleksowy sposób zajmować się procesem produkcji piwa. 


Z ciekawostek - akurat trafiłem na rozładunek kilkunastu ton słodu. Cała operacja z grubsza przypomina start rakiety i jest dosyć efektowna. W gołe działo się sporo, bo i rozlew i wysyłanie specjalnych piw uwarzonych dla Ruchu Chorzów, które sprzedały się od razu. Niestety limitowany porter bałtycki z literką R spotkało to samo. Na szczęście dorwałem dwa świeże IPA przygotowane we współpracy z Polish Hops. Oba były bardzo dobre i polski chmiel zrobił tam niesamowitą robotę.


Dzięki Panowie za Wasz czas w tamten zabiegany dzień i do zobaczenia znów w browarze, a może nawet na jakimś festiwalu!

Ps. Jeśli wróciliście do tekstu sprzed sześciu lat, to pragnę zauważyć, że same Świętochłowice nie zmieniły się ani na jotę, a swoją urodą i nietuzinkowością dorównuje Bytomiowi. 

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka dla niezorientowanych, częściowo abstrahując od ReCraftu. Powstaje nowy Browar Reden. Młodszy brat Minibrowaru Reden z Chorzowa. Może dzięki niemu więcej osób będzie mogło poznać piwne talenty Pawła Fityki, których obecnie doświadcza niewielu.

Zobacz także

2 komentarze

  1. Jeszcze raz dzięki za wizytę. Drobna uwaga. W browarze są 34 tanki, każdy o pojemności 40hl. Podając liczbę 44 pewnie sugerowałeś się numerem na jednym z nich, a trzeba pamiętać, że w browarze każdy zbiornik ma swój numer.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A dziękuję, dziękuję. Zajrzę znowu. Co do numeracji to kierowałem się zawodną pamięcią.

      Usuń

Obserwatorzy