Całe piwo jednym Haustem - Robust Porter

23:42

Zielonogórski Minibrowar Haust uraczył nas najczarniejszym z czarnych i najmroczniejszym z mrocznych - porterem. Jak smakuje piwo o niełatwej do odszyfrowania nazwie Robust Porter? Co kryje w smaku? I dlaczego nie jest piwem dla nudnych ludzi? Zapraszam do lektury.Robust Porter to piwo górnej fermentacji. Całkiem mocne, bo ma aż 16% ekstraktu i zawiera 6,2% alkoholu - jest niefiltrowane i niepasteryzowane, ale to szczegóły (choć wpływają istotnie na trwałość). Gdy zobaczyłem piwo po raz pierwszy, osłupiałem. Butelkę z czarnym płynem zdobi czarna jak noc, błyszcząca etykieta z napisami stylizowanymi na neony lat dwudziestych XX wieku. Miałem wrażenie, że eta pulsuje, żyje własnym życiem, to przygasając przy zwarciu, to rozbłyskując ze zdwojoną mocą. Prosta i przepiękna. Płonąca szyszka chmielu to mistrzostwo!

http://maciejdziekan.blogspot.com/2013/03/robust-porter.html - blog autora etykiety

Robust Porter okazuje się być czarnym, nieprzejrzystym piwem. Pod mocne światło pojawiają się w nim brunatne refleksy. Wygląda pięknie, podobnie jak piana na nim - ma niecały centymetr, jest beżowa i trzyma się dzielnie jak Tomasz Frankowski w Jagiellonii.


Zapach Robusta to prawdziwa poezja - jest tu aromat kawy, jest czekolady, jest woń żywicy, lekka paloność... Wszystko to miesza się ze sobą i zmienia swą moc. Raz dominuje żywiczność, raz karmelowość. Cuda! W smaku typowa dla porteru kawa, czekolada czy paloność uzupełniane są powiewem cytrusów i oblepiającą żywicą. Czuć solidną gorycz. To ona sprawia, że piwo przyjemnie się równoważy. Robust jest całkiem treściwy. To jest jedno z tych piw, po którym ma się ochotę sięgnąć po kolejne. I jeszcze jedno i może jeszcze pięć. Poczułem, że mógłbym kilka wypić, delektując się bogactwem zapachów i smaków. To zdecydowanie nie jest piwo dla szukających czegoś do zgaszenia pragnienia, bezrefleksyjnego lania w paszczę celem wprowadzenia się w odmienny stan świadomości. To piwo dla osób, chcących nowej jakości! I im właśnie je polecam!

Zobacz także

0 komentarze

Obserwatorzy