RateBeer Best 2020

08:00

Można by rzec, że "nikogo" - w sensie temat nikogo nie interesuje, ale nie do końca tak jest. Czas podsumować tegoroczne nagrody RateBeer Best. Choć serwis ten ulega postępującej marginalizacji, to przyznawane wyróżnienia są w dalszym ciągu powodem do dumy i chwalą się tym browary, knajpy i sklepy. Czy słusznie? 

Serwis RateBeer, swego czasu najpopularniejsze na świcie miejsce służące do oceniania piwa, każdego roku podsumowuje minione 12 miesięcy i przyznaje nagrody najlepszym browarom, lokalom i sklepom. Tak też było na przełomie stycznia i lutego, gdy sukcesywnie przyznawane były te wyróżnienia.

Na 6. miejscu wśród debiutantów na świecie zameldował się Browar Gwarek. Browar pochodzi z Lubina, choć zdecydowanie głośno zrobiło się o nim, gdy zaczął warzyć piwa w Szkaradowie w Browarze Nepomucen. Gwarek zasłynął ze świetnych IPA, a najlepiej ocenianym piwem jest póki co Teoria Mętności 3, choć ze skromnym dorobkiem 15 ocen. Co ciekawe wszystkie piwa Gwarka (jest ich 16) otrzymały w sumie 172 oceny. Niech to Wam pokaże skalę marginalizacji RB.

Standardowo zostały przyznane nagrody za najlepsze piwne miejscówki. I tak w kategorii restauracje wyróżnienia powędrowały (jak zwykle) do: gliwickiego Dobrego Zbeera, warszawskich Chmielarni oraz Chmielarni na Marszałkowskiej i wrocławskiej Szynkarni. Najlepszym taproomem okazał się ten Stu Mostów, ale umówmy się, konkurencji za dużej nie ma. Ten format nie jest u nas jeszcze zbyt popularny, a granica między browarem restauracyjnym i browarem z taproomem jest jedynie umowna. Za najlepsze sklepy specjalistyczne uchodzą: Bierland, Sklepzpiwem.pl, Browarium Sklepy Piwne, Drink Hala i Czarodziejka Gorzałka. Trudno z tym handlować. Najlepsze bar (puby) to Browariat, Craftownia, Piwoteka Narodowa, Z Innej Beczki i Piwna Stopa. 

Kilka polskich piw dostało nagrody Best By Style, czyli za najlepsze piwa w poszczególnych stylach. I tak: za piwa nisko- i bezalkoholowe wyróżnione zostały Nepomucen i Funky Fluid; za portery browar Brokreacja, za belgijskie mocarze Browar Jan Olbracht a w kategorii eisbock (czyli ogólnie wymrażanki) - Browar Spółdzielczy.

Co godne odnotowania, aż trzy polskie browary znalazły się wśród 100 najlepszych na świecie. Na 30. miejscu znalazł się browar Pinta, na 63. Browar Trzech Kumpli i na 90. Widawa. W pierwszej dziesiątce znajduje się tylko jeden browar spoza USA - brytyjski Cloudwater (9. miejsce). Pierwsza piątka na świecie to: Hill Farmstead, Side Project, Russian River, Trillium i Tree House. 

Jeśli chodzi o Polskę to nie ma zaskoczeń. Najlepszy browar to Pinta, najlepszy debiutant wspomniany już Gwarek. Najlepsze piwo to Buzdygan Turborozkoszy Jack Daniel's Barrel Aged z Browaru Harpagan z szaloną liczbą 45 ocen. Co oczywiście nie umniejsza samego piwa, które jest świetne, ale sami rozumiecie… Czterdzieści pięć ocen to masakrycznie malutko.

Co Wy na to? I w ogóle czy ktoś sprawdzał i kogoś interesuje, czy w tym roku także była jakaś próba nabijania ocen w ostatniej chwili, jak w tamtym roku?

Bardzo się cieszę, że napisałem tekst o nagrodzie RB w tamtym roku, dzięki temu możemy sobie porównać, jak to się zmieniło z tamtym rokiem.

RateBeer Best 2019

Bolesna prawda jest taka, że RB po prostu nie nadążył za rynkiem. Ale wcale nie chodzi o rynek piwny. Nie nadążył za ludźmi, ich potrzebami i gwałtownym rozwojem aplikacji pozwalających na proste interakcje i ocenianie wszystkiego i wszędzie. Na RB zostali już tylko Ci, którym żal jest tysięcy ocen wpisywanych tam przez lata. Piwosze, birgicy i niedzielni spijacze przerzucili się na Untappd. Jest lekki, prosty, intuicyjny, daje możliwości interakcji, opcje społeczne, premiujący picie odznakami, ułatwienia dla browarów i knajp. 

Niemniej jednak serdecznie gratuluję wyróżnionym, to bez wątpienia najciekawsze browary i projekty na polskiej scenie piwa rzemieślniczego. 

Zobacz także

0 komentarze

Obserwatorzy