Ratebeer Best

01:01

Czy to jeszcze kogoś interesuje? Browar.biz umrzył był śmiercią naturalną dawno temu, o czym pisałem blisko 5 lat temu (klik!), choć jakaś iskierka jeszcze się tli. Ta sama śmierć czeka jednak serwis RateBeer, który podobnie nie ewoluuje, nie dostosowuje do szybko zmieniającego się świata lub robi to zbyt wolno. Bo nawet taki dziad jak ja zmarginalizował korzystanie z RB na rzecz Untappd, choćby z powodu łatwości użytkowania i chęci posiadania fajnych alkostatystyk stosunkowo niewielkim nakładem pracy. Nie jest UT stworzony dla mnie, ma wiele wad, ale jest teraz najlepszy. Ludzie zwyczajnie chcą takiego idiot-RB. Jest jednak jeszcze jeden aspekt, który elektryzuje piwną brać na świecie - nagrody RateBeer Best przyznawane co roku. Serdecznie Was zapraszam na przegląd tegorocznych wyróżnień, co powinno być szczególnie ciekawe dla nas, Polaków. Będzie więc o nagrodzonych, nagrodach, śmierci klinicznej i wypłaszczającym się EEG. Nie wiem tylko, czy próba reanimacji jest podejmowana. Jest?


Nagrody RateBeer przyznawane są w kilku kategoriach - najlepsze browary roku, najlepsze piwa roku, najlepsze piwa z podziałem na style, najlepsze młode browary, najlepsze miejsca na piwo i najlepsi recenzenci.

New Brewer Awards for the Year 2019

Najlepsze nowe browary, debiuty roku. To tylko dziesięć browarów ze świata i aż dwa polskie! Serdeczne gratulacje dla browaru Funky Fluid i browaru Maltgarden! Tu duży sukces...

Dyszka najlepszych

...który tylko delikatnie umniejsza pewien fakt. Na pierwszym miejscu zestawienia jest angielski browar, który robi zaledwie jedno piwo i od początku swego istnienia (28 czerwca 2018) dorobił się 238 ocen (na dzień 11.02). Można troszkę śmiechnąć, ale z drugiej strony to i tak duży sukces naszych i dobry prognostyk na przyszłość!


The Best Places For Beer by Country

Czyli najlepsze miejsca na piwo w poszczególnych krajach. Tutaj mamy niewielką stagnację, ale świadczy to tylko o tym, że lokale utrzymują swój wysoki poziom! Jest tu pięć podkategorii:


Restauracja
Nagrodzone został trzy knajpy, z których dwie na pewno są świetne (na Marszałkowskiej nie byłem): Szynkarnia - local food and multitap, Chmielarnia, Chmielarnia Marszałkowska

Tap room browaru
Tu jest tylko jedno wyróżnienie, absolutnie zasłużone - Browar Stu Mostów Tap Room. Arletta i Grzegorz Ziemianowie stworzyli taproom idealny, wzorzec dla wszystkich innych browarów chcących mieć swój lokal przy browarze. Klimat, świetne - zarówno tradycyjne jak i eksperymentalne - piwo, doskonałe żarcie. Nadążają za trendami, ba, wiele z nich kreują. Absolutny polski top. 

Sklep specjalistyczny 
W tej kategorii jest aż pięć wskazań, z czego dwa  totalnie przeze mnie podziwiane - mówię oczywiście o pozycji katowickiej i łódzkiej. Są to: Sklepzpiwem.pl (Gdańsk), Browarium Sklepy Piwne (Słupsk), BIERLAND - land of 1000 beers (Katowice), Sklep Maria (Kraków), Piwoteka (Łódź). Sklep Maria jest znany i lubiany z powodu dobrego wyboru piwa i wyjątkowo niskich cen piw zagranicznych, o czym krążą legendy. A pozostałe dwa znam tylko z nazwy. Brawo! Bierland to śląsko-małopolsko-zagłębiowska mekka piwna. Nie tylko świetny wybór, ale i obsługa na najwyśzym poziomie.Podobnie prawdopodobnie ma się sprawa w Łodzi, którą siłą rzeczy odwiedzam rzadziej, ale pierwszego polskiego RISa kupiłem właśnie tam. 

Sklep spożywczy
I tu chyba najlepszy przykład takiego sklepu, w którym oprócz makaronu i warzyw można kupić rewelacyjne polskie i importowane piwa. To oczywiście Carmen24 z Gliwic. Gratki! Ostatni raz byłem tam dawno temu, ale wciąż - dość świeże informacje - kopara w sklepie opada na widok wyboru piwa.

Pub
Puby, knajpy, multitapy: Browariat (zwany też Bazą, miejsce kultowe, tu narodził się Katowicki Projekt Piwny), Dobry Zbeer (Gliwice, jeszcze nie byłem po zmianie miejscówki), Craftownia - Krakowski Wielokran, Piwoteka Narodowa, Z Innej Beczki (oba Łódź). Gratuluję, szczególnie tym, którzy utrzymują się w czołówce od dwóch, trzech lat!


Niestety w tej kategorii dochodzimy do dużej kontrowersji, na którą jako pierwszy zwrócił uwagę Jerry Brewery. Końcówka grudnia okazała się być polem walki między multitapami. Beneficjantami "złej zmiany" okazały się być w głównej mierze krakowskie lokale, a rykosztem w postaci gorszych ocen dostały inne. Niesmak budzi fakt, że prawdopodobnie-trollkonta wystawiły zmasowaną liczbę ocen w samych ostatnich dniach grudnia, tak jak tu (linki za Jerrym):


The Best Beers in the World in 2019

Wśród wielu wyróżnionych, najlepszych piw możemy znaleźć jedno polskie. Gratulacje dla Browaru Łańcut za Zawiszę Czarnego! Piwo w dodatku okupuje pierwsze miejsce tego zestawienia! Jednak zawdzięczamy to tylko językowi polskiemu i temu, że pierwszą literą nazwy browaru jest Ł. Zarządzający serwisem nie potrafili zrobić z tym nic sensowniejszego.


The Best Reviewers Of 2019

Kompletnie nieciekawa kategoria podsumowująca alkoholików i miłośników czekinów. Warto jednak odnotować polski akcent - influencer i prawie-bloger-roku Rami zajmuje tu 5 miejsce. Spróbował i ocenił 3069 piw, co daje średnio 8,4 piwa dziennie i nijak ma się do dziennego spożycia, bo festiwale. Niemniej jednak szacun za konsekwencję i tę liczbę

Best by Style: The Best Beers by style

Tu pojawiły się aż 132 kategorie, czyli wszystkie style, w których klasyfikowane jest piwo (ale też cydry i miody pitne) w serwisie RateBeer. Polskie (dość liczne) akcenty to:
- berliner weisse - Złoto - Browar Stu Mostów ART9 / Bristol Brewing Oatmeal Hoptart
- eisbock - Srebro - Fortuna Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA
- eisbock - Brąz - Spółdzielczy / Profesja Krasnolód Heaven Hill Bourbon Whisky BA

Grafika od Kormorana

- brown ale - imperial - Złoto - Brokreacja Potion #2
brown ale - imperial - Srebro - Brokreacja Potion #7
- grodziskie/grätzer/lichtenhainer - Srebro - Grodzisk / Live Oak Grodziskie Imperialne
- grodziskie/grätzer/lichtenhainer - Brąz - Nepomucen / Pinta Viva Śliwa
- IPA - brut - Złoto - Przystanek Tlen Brut IPA Chardonnay Barrel Aged
- IPA - white - Złoto - Trzech Kumpli Pan IPAni
- low / no alcohol beer - Złoto - Miłosław Bezalkoholowe IPA
- low / no alcohol beer - Brąz - Kormoran 1 na 100
- low alcohol - wheat - Złoto - Jan Olbracht Rzemieslniczy Zero Stresu
- low alcohol - wheat - Brąz - Profesja Szofer

Grafika od Stu Mostów

- mead - braggot/hopped - Złoto - Kormoran Terra Donum
- mead - braggot/hopped - Srebro - PINTA / Superstition Meadery Oh, Honey...!
- mead - braggot/hopped - Brąz - Profesja Bartnik
- pale lager - international / premium - Złoto - Łańcut / Pinta Kryształ
- pale lager - strong - Złoto - Beer Bros Achtung Panzer
- porter - baltic - Złoto - Kormoran Imperium Prunum
- porter - baltic - Brąz - Widawa 5th Anniversary Imperial Baltic Porter Bourbon BA
- porter - smoked - Złoto - Brokreacja Imperialny Nafciarz Islay Blend BA
- porter - smoked - Srebro - Brokreacja Imperialny Nafciarz
- quadrupel / abt - Brąz - Szałpiw Buba Extreme Jack Daniels BA
- smoked - other - Srebro - Brokreacja Buried Alive
- specialty grain - other - Brąz - Kormoran Kłos Wielozbożowy
- stout - extra / foreign - Brąz - Artezan Too Young To Be Herod 2016 Bourbon BA
- traditional ale - other - Brąz - Olimp Jopejskie
- witbier / belgian white ale - Kormoran Podróże Kormorana Witbier

Jak widzicie mamy swoje mocne strony - totalna dominacja w braggotach, siła w wymrażąnkach, dzięki Brokreacji w brown ale, który to styl jest raczej mało medialny, piwach nisko i bezalkoholowych, cztery nagrodzone portery nie powinny dziwić. Co ciekawe najlepszym brazylijskim piwem okazało się Bałtyk-Atlantico w kooperacji DUM & Pinta. "Zwycięzcami" są tu Kormoran i Brokreacja. Szczególnie ten pierwszy powinien być dumny, bo stylowy rozstrzał jest imponujący! Pinta pojawia się cztery razy i za każdym razem jest to kooperacja! Na 396 możliwych miejsc Polska okupuje 29, a to ponad 7%, co przy znikomej liczbie browarów pokazuje dość mocną pozycję naszego kraftu, ale też biegiczków.


Tu jednak też mamy mały absmak - zwraca na niego uwagę Szymon, niegdyś bloger "Dziennik Piwny", dziś bardziej komentator i influencer (z naciskiem na flu). Zauważa on, jak mało można mieć ocen, by móc być wyróżnionym powyżej. Z jednej strony świadczy to o niektórych kategoriach/stylach piwa, ale także o zbliżającej się śmierci samego portalu RateBeer. Cytuję:

"Trzeba zauważyć, że nagrody dla browarów często przyznano po kilkunastu lub kilkudziesięciu ocenach... od pojawienia się piwa na rynku. Nie koniecznie po ocenach tylko z 2019 r. "Rekordzistami" medalistami jeśli chodzi o Polskę są: Beer Bros - Achtung Panzer – 39 ocen, Fortuna - Komes Wymrażany Barley Wine Cognac BA – 32 oceny, Przystanek Tleń - Brut IPA Chardonnay Barrel Aged – 30 ocen, Spółdzielczy / Profesja - Krasnolód Heaven Hill Bourbon Whisky BA – 27 ocen i na koniec: Artezan - Too Young To Be Herod 2016 Bourbon BA - 14 ocen, z czego ostatnia napisana w... marcu 2017 roku! Tak, Artezan dostaje nagrodę za najlepszego FES-a 2019 roku za piwo z 2016, które przez ostatnie 2 lata nie zostało ani razu ocenione. Zabawnie prawda?"

Oczywiście to nie dotyczy tylko polskich piw. Zerknijcie sobie na takie kategorie jak: dunkel, irish red ale czy premium lager.

Best Beers, Brewers and New Brewers: by Country

Tu jest krótko i na temat. Najlepsze polskie piwo to Zawisza Czarny z Browaru Łańcut, najlepszy browar to PINTA, a najlepszy młody browar - Funky Fluid

Ostatnim słowem jest jednak ranking...

The Best Brewers In The World for the Year 2019

17 lutego ogłoszone zostały najlepsze browary świata. Jest ich sto. Aż 65 miejsc w rankingu zajmują browary ze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dziesiątce znajduje się aż dziewięć z nich! Do ścisłej czołówki wbił się jedynie browar Cloudwater z Manchesteru.


W TOP 100 jest w sumie 9 browarów z Anglii, Belgię reprezentuje 8 browarów, Kanadę - 6, Danię - 3, Norwegię - 2. Co bardzo ważne, w TOP 100 jest jeden polski browar. To oczywiście PINTA, co nieszczególnie zaskakuje. Kraje mające po jednym reprezentancie w zestawieniu to poza nami: Holandia, Nowa Zelandia, Szwecja, Estonia, Niemcy i Szkocja.

Zdjęcie od Pinty

Co to pokazuje? USA jest najbardziej dojrzałym rynkiem piwa rzemieślniczego. To blisko siedem i pół tysiąca browarów! W Polsce, która oczywiście nie jest najlepszym porównaniem, jest ich 264! Trzydzieści razy mniej. Lepiej w tym zestawieniu wygląda Anglia. 55 milionowy kraj może pochwalić się browarami w liczbie ponad 2 tysięcy, choć jeszcze 20 lat temu było ich "zaledwie" 500. To jednak w Stanach rozpoczęła się piwna rewolucja, w używanym często w naszym krafcie rozumieniu. Wszak nowofalowe browary nie chcą wzorować się na brytyjskich producentach real ale, nudnych, niewiele różniących się od siebie piw, jakkolwiek byłoby to krzywdzące dla tradycyjnego angielskiego rzemiosła, ale właśnie na rzemieślniczych browarach z USA. Dojrzały rynek to przede wszystkim jednak dojrzali konsumenci. Co to pokazuje part 2? Że RB zdycha, ale jeszcze się miota.

Naszym browarom, sklepom, knajpom, multitapom i oczywiście piwowarom życzę dojrzałych konsumentów i chłonnego rynku! Serio nie mamy się czego wstydzić, choć ciągle chcemy porównywać się do USA i UK. Dajmy sobie jeszcze kilka lat, dogońmy najpierw Czechów w liczbie browarów, a potem pójdzie z górki. Czego sobie i Wam życzę.

Mam nadzieję, że podoba Wam się takie zestawienie w jednym miejscu z małym komentarzem. Nawet jeśli dziś jest to już nieaktualny news (takie mamy czasy, dzień po to już suchar), to zawsze można tu wrócić i zobaczyć, co nas ekscytowało. Za rok można łatwo porównać - wszystko w jednym miejscu. 

Zobacz także

0 komentarze

Obserwatorzy