Browar.biz umiera...

12:05

Browar.biz, największy polski portal o piwie, największe forum, największy zbiór informacji o piwie umiera. Powoli staje się miejscem, gdzie kilkudziesięciu stałych bywalców kłóci się wciąż o to samo, wymienia uwagi lingwistyczne i biczuje na zmianę Kopyrę i innych blogerów, którzy napiszą coś odważniejszego i regularnie opluwa przy tym jadem browary kontraktowe.


Po co wchodzę na browar.biz? Kiedyś szukałem wiedzy o piwie, ale tam o nią dość trudno. Merytoryczne wpisy oczywiście są, ale to jest po prostu forum i niezwykle ciężko znaleźć rzeczowe informacje, a zakładanie nowego tematu często kończy się hejtem ze strony weteranów i odsyłaniem do wyszukiwarki, a w lepszym przypadku offtopem.

Szukam informacji o browarach, zagranicznych sklepach i lokalach. Właściwie szukałem, bo dziś na browar.biz w tym celu zaglądam sporadycznie. Dlaczego? Ano dlatego, że blogerzy robią to znacznie ciekawiej i przystępniej. A jeśli nie robią, to robią to użytkownicy portalu Ratebeer. Użytkownicy z całego świata, nie tylko z Polski.

Sprawdzałem jak innym smakuje to samo piwo. Otóż w ciągu ostatniego miesiąca nie mogłem tego robić. Nowe piwa jeszcze nie są dodane, a jeśli są, to nikt jeszcze nic o nich nie napisał. Dla porównania – polskie piwa niemające jeszcze opisów na browar.biz mają po kilkanaście ocen (z opisami) na Ratebeer. Jak to możliwe? Tam trzeba pisać po angielsku (no może nie trzeba, ale większość to robi).

Jest jeszcze plebiscyt na najlepsze piwa roku. Największy portal to i największy plebiscyt.  Niezdobyty bastion. Wyróżnienie, którym każdy się chwali. Do tego roku to działało. Ilość nowych piw i kłopoty z dopasowaniem piw do sztywnych i przestarzałych kategorii doprowadziły do tego, że większość ciekawych piw wpadło w jedną kategorię tylko dlatego, że były hybrydami dwóch stylów albo miało nietypowe dodatki. Bałagan z tym związany sprawił, że nie tylko mnie nie chciało się oddawać głosów po raz drugi. W przyszłym roku ktoś inny zrobi lepszy plebiscyt i tyle.

Prawda jest taka, że browar biz umiera. To co było największą siłą portalu, czyli forum, jest przestarzałe, zaśmiecone i trolowane. Najgorsze jest to, że większość gównoburz jest prowokowana przez najstarszych stażem użytkowników, którzy w mojej opinii powinni dbać o poziom merytoryczny i kulturę wypowiedzi, a zwyczajnie tego nie robią.

Browar.biz umiera, bo się nie zmienia. Wygląda tak samo od zawsze, funkcjonalności są dokładnie takie same od lat. Bez zmian. Przy liczbie osób, które zajmują się w kraju piwem (piją, uczestniczą w imprezach, czytają, komentują, oceniają), żal patrzeć, jak na głównej stronie widnieją „newsy” sprzed miesięcy i ankieta sprzed pół roku. Ludzie stąd po prostu uciekają i będą uciekać. Zmiany muszą nastąpić, bo w przeciwnym razie będzie to miejsce dla kilkunastu leśnych dziadków i tych kilku osób, które rozpoczynają przygodę z piwem i jeszcze z browar.biz nie uciekły...

O tym że można przekonuje sukces polskiego portalu filmowego – Filmweb. Jest to największa na świecie baza danych o filmach. Czemu? Bo jest (1) przyjazna, (2) intuicyjna, (3) przemyślana, (4) łatwo wystawić ocenę (wystarczy klik) i nie trzeba być krytykiem osobno oceniającym scenografię i osobno montaż efektów dźwiękowych, a gdy ktoś chce więcej (5) może wstawić opis, a (6) forum też jest i też pełne shitstormów.

Od gównoburz się nie ucieknie. Polacy (tak ogólnie) nie potrafią dyskutować, nikt nas nie uczy kultury wypowiedzi i szacunku dla poglądów innych. Nie mam złudzeń, że nowy wygląd forum spowoduje wzrost poszanowania godności drugiego.

Nie piszę tego wszystkiego z satysfakcją, ale z żalem. Sam zaczynałem od przeczesywania tego serwisu w poszukiwaniu różnych informacji. Dobrze życzę browar.bizowi, ale od pewnego czasu traktuję go tylko jako rozrywkę. Lubię się pośmiać z podszytych pseudoobiektywnością hejtów. Chyba nie o to tam chodzi.

Zobacz także

5 komentarze

 1. Podpisuję się wszystkimi kończynami,wystarczy zajrzeć tu :
  http://www.browar.biz/forum/showthread.php?t=112057

  pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jacku to taki bardzo jaskrawy przykład. Tu trzeba moderatora z jajami. Bany i koniec. Bo tu naprawdę 2-3 osoby (a założyciel wątku szczególnie) rozwalają dyskusję.

   Usuń
 2. Dziś "znawców" piwnych jest miliony. Sam jestem jednym z nich mając wiedzę taką, że przebiło by mnie dziecko z podstawówki, które nigdy piwa nie piło :) I na tym forum wielu takowych jest. Poza tym większośc ludzi czyta teraz różne blogi i tam szuka konkretnych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Również jestem zawiedziony bo kiedyś strona była naprawdę dobra. Jednak, wiadomo że w internet można znaleźć wszędzie informacje na różne tematy co Cię interesują jednak tamta strona była jedną z najlepszych baz informacji na temat piwa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, informacje wciąż tam są. Ale jako serwis informacyjny nie broni się browar.biz. Niestety jako forum też - pełno tam starych wyjadaczy hejtujących wszystko, co nie mieści się w ich utrwalonym światopoglądzie, a dodatkowo brak właściwej moderacji i karania debilnych wypowiedzi. Coraz trudniej znaleźć tam informacje konkretne.

   Usuń

Obserwatorzy