Belgijskie lambików mieszanie

13:05

Lambic, charakterystyczny dla Belgii styl piwny, niejedno ma imię. Zawdzięczające swój smak dzikim drożdżom piwo jest warzone na wiele sposobów. Spotkamy więc lambiki niemieszane (w wersji starej, refermentowanej w butelkach, które pije się po 3 latach leżakowania, ale też całkiem młode - podawane po sześciu miesiącach), lambiki będące efektem mieszania młodych i starych lambików - tzw gueuze, czy lambiki owocowe - jeden z nich opisałem tu, a innym przykładem lambika owocowego są tzw. kriek - lambiki wiśniowe). 

A dziś mamy...


... Gueuze (czyt. gyyze - oczywiście z grubsza) od Lindemansa. 

O co chodzi z tym gueuze? Jakie jest to Gueuze? I jak mi było w trakcie spożywania? Czytaj dalej :-)

Jak już wspomniałem gueuze powstaje ze zmieszania ze sobą dwóch rodzajów lambików. To zwane "brukselskim szampanem" piwo to połączenie lambiku starszego (1/3 objętości), nadającego piwu głębi i posmaku winnego oraz lambiku młodego (2/3 objętości), który - dzięki niesfermentowanym cukrom - wnosi żywiołowość, świeżość i ożywczość. Mieszanie lambików to prawdziwa sztuka, potrzeba do niej przede wszystkim doświadczenia. Piwowar polega tu na swoim nosie i języku. Zmieszanie wieńczy dodanie szczypty cukru do butelki dla rozpędzenia fermentacji i zakorkowanie butelki, która następnie wędruje na długie leżakowanie. Styl gueuze jest zarezerwowany dla regionu Pajottenland (część Brabancji Flamandzkiej) i jego nazwa jest chroniona prawnie.

Podobnie jak przy Pecheresse pod firmowym kapslem kryje się firmowy korek... Puuukk...


W pokalu znalazł się lekko musujący, bursztynowo-pomarańczowy napój. Wieńczy je bardzo niewielka, ale trwała piana koloru białego. Zapach to zaskoczenie, bo spodziewałem się bombastycznych orgii, a otrzymałem delikatny owocowy-winny aromat. Smak także spokojny - lambikowe połączenie kwaskowości świeżych cytrusów (właściwie to głównie cytryny) z gorzkawym posmakiem szampana. Jednocześnie orzeźwia i pozostawia długo trwającą gorycz. Złośliwy rzekłby, że jest zbyt cierpkie. Ja będę sobie pozwalał na taką złośliwość po wypiciu dziesięciu różnych gueuze. Na pewno nie jest tak kwaśne, jak się spodziewałem. Liczyłem na coś bardziej pojechanego...

Jest to piwo ciekawe, warte spróbowania, ale dla mnie raz wystarczy.
Wydaje się być idealne na upalny wieczór, w który go wypiłem.

Informacje techniczne:
Butelka: 0,375 litra
Zawartość alkoholu: 4,5%
Ekstrakt/PLATO: nevím :-(
IBU: nevím :-(
Producent: Brouwerij Lindemans
Data ważności: 13.11.2014 r.

Zobacz także

0 komentarze

Obserwatorzy