Starkraft

16:00

Część z Was już wie, ale dla wielu pewnie będzie to zaskoczenie, że w samym centrum Katowic końcem 2022 roku zaczął działaś nowy browar. I to rzemieślniczy!* Starkraft nie wziął się jednak ani znikąd, ani nagle. Zapraszam Was do stolicy Województwa Śląskiego, najludniejsze i najbogatsze miasto aglomeracji, które do tej pory nie miało wielkiego szczęścia do małych browarów. Zobaczymy jak odnajdzie się nowy twór na tle Browaru Mariackiego, Bierhalle i - nieistniejącego od kilkunastu dni (od początku 2023 roku) Browaru Spiż. Nanobrowar Starkraft w pełni zasługuje na swój mikroskopijny przedrostek. Musicie to zobaczyć, bo takie rzeczy ja widziałem pierwszy raz.

Samo centrum Katowic to nie jest żadna przesada. Browar zlokalizowany jest bowiem 308 metrów w linii prostej od Dworca Głównego w Kato. Należy opuścić budynek kolei żelaznej południowym wejściem, przejść przez park na Placu Andrzeja - warto zwrócić uwagę na architekturę okolicy, bardzo ciekawą - przejść jeszcze jedną przecznicę i jesteśmy na miejscu. Co prawda trzeba wiedzieć, że browar tam jest, bo nikt o zdrowych zmysłach nie zwiedza losowo wybranych podwórek. Ponoć nie ma takiego, na którym ktoś kiedyś nie został zadźgany. Ale ponoć to już stare czasy.

Przechodzę przez jedną bramę, wchodzę w drugą opuszczając bezpieczną przystać umiarkowanej poczytalności i przed obłędem ratuje mnie biel tabliczki na drzwiach. Starkraft. Nic innego nie wskazuje na to, że tam może być browar. No ale już za kilka chwil dowiedziałem się, że okoliczni mieszkańcy niecierpliwie czekają na pierwsze zabutelkowane piwa. Od kogo się dowiedziałem? Oczywiście od Remika.

Remigiusz Staroń jest dobrze znany nie tylko śląskim i zagłębiowskim miłośnikom dobrego piwa. Nie jest to bowiem jego pierwsza inicjatywa. Od wielu lat wspólnie z żoną - Olą Korzus - prowadzą Herbaciarnię Fanaberia, w której kiedyś także (może i nawet wciąż) można było spróbować ciekawych piw. Był też właścicielem pierwszego sklepu z kraftem - słynnych Piw Regionalnych na ul. Mariackiej, w której wszyscy zaczynaliśmy pić dobre piwo. Któż nie pamięta tego pięknego zielono-żółtego neonu. Jest też rzecz jasna właścicielem Absurdalnej, bardzo fajnego multitapu na przeciwko starego (niedawno odnowionego) dworca. Czy muszę dodawać, że jest wieloletnim sędzią piwnym? Chyba nie, ale mogę.

Browar zaczął warzyć w listopadzie 2022, a premiera pierwszych piw odbyła się 16.12, oczywiście w absurdalnej. Warzelnia ma 500 litów pojemności, co oznacza, że można wybić jednorazowo około 400 litrów piwa. Nie ma w tym nic nietypowego. Ciekawsza jest relacja jej pojemności do wielkości tanków leżakowych. Zdecydowana większość z nich jest bowiem dwukrotnie mniejsza! I jest ich bardzo dużo! W browarze jest bowiem 48 tanków fermentacyjno-leżakowych o pojemności 200 litrów. To daje naprawdę wielkie możliwości eksperymentowania, ale też długiego leżakowania piw. Ale jeszcze nie to jest w nich najciekawsze. Najciekawsze jest to, że te tanki są na... kółkach.

Zobaczcie sami jak wyglądają tanki na kółkach! Niezła jazda! Nie trzeba pompować CO2, żeby zamieszać piwo. W sumie teraz to wymyśliłem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w kamienicy, w której nie za wiele można było poszaleć z aranżacją wnętrza. Nie trzeba też robić sztywnej instalacji i zminimalizować długości węży, skoro można z tankiem podjechać do warzelni i pod rozlew. Są jeszcze dwa stacjonarne tanki o pojemności 10 hektolitrów.

Browar nie jest duży, ale przestrzeni nie jest mało. poza przestrzenią wokół warzelni, gdzie stoi sporo tanków, są jeszcze dwie leżakownie z kontrolą temperatury i kącik z rozlewem. Za drzwiami jest magazyn z dodatkowym wyjściem na podwórko. Jest też spory kawał piętra, gdzie na razie tylko jedno pomieszczenie jest zaaranżowane na biuro. Całość tworzy bardzo ciekawy koncept nanobrowaru, gdzie wszystko jest przygotowane pod tworzenie dużej liczby małych warek, a więc piwa ciekawe, mocne, dzikie i tak dalej.

Bardzo kibicuję temu konceptowi! Już się nie mogę doczekać, aż będę mógł sobie tam jakieś piwo uwarzyć - sam lub kooperacyjnie. Jeśli chcecie spróbować piw Starkraftu, to Absurdalna jest naturalnym kierunkiem. Do zobaczenia! Dzięki Remiku za Twój czas! Powodzenia!

* oczywiście przy starodawnym podziale na browary duże, regionalne, restauracyjne i rzemieślnicze, którego nie szanuję ;)

Zobacz także

1 komentarze

  1. Uuu, najs! Super opcja, Remik pokazuje że się da na małą skale i zajebiscie!

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy