Browary w Polsce. Przewodnik

08:59

Stało się! Nakładem Wydawnictwa IX ukazał się przewodnik po browarach w Polsce. Skoro Piwne Podróże są patronem medialnym przewodnika, to serdecznie zapraszam na recenzję tej publikacji, wrażenia i przemyślenia. Dowiecie się o czym traktuje, jak wygląda, co można w niej znaleźć. Na koniec pojawi się konkurs, w którym do wygrania będzie egzemplarz książki! Warto!


Już na pierwszy rzut okaz książka robi solidne wrażenie. Między grubą, twardą oprawą ze zdjęciem z Browaru Czarna Owca, znajduje się ponad 250 kolorowych stron z papieru kredowego. Książka jest ciężka i bardziej sprawia wrażenie albumu niż przewodnika. Niektórym może się nie chcieć jej nosić w torbie. Ja nie takie księgi brałem do plecaka w góry, by to stanowiło dla mnie jakąś przeszkodę.

Wydanie I, na pewno nie ostatnie
Po interesującym wstępnie napisanym przez Artura Grothę (Piwnego Informatora) przechodzimy do właściwej treści książki - opisów browarów. Opisy podzielone są na dwie zasadnicze części - browary stacjonarne i browary kontraktowe. Browary stacjonarne są pogrupowane województwami, a o ich kolejności zadecydowała data powstania browaru. Odstępstwa od chronologii pojawiają się w przypadku browarów kontraktowych, które później wybudowały swoje własne browary (np. Milicz), browarów przejętych przez inne (Doctor Brew zaraz po Lwówku) czy Browaru Spiż w Katowicach (ale tu logiki żadnej nie widzę, co nie oznacza, że jej nie ma). Browary kontraktowe opisane są już chronologicznie, a ich zbiór to próba zebrania wszystkich inicjatyw bez wartościowania ich. Kilka nazw srogo mnie zaskoczyło.


Bardzo mi się ta książka podoba. Opisy są krótkie i konkretne, w dużej części przygotowane przez same browary. Kilka z nich zdecydowało się wesprzeć projekt wydania książki i wykupiło możliwość napisania o sobie nieco więcej niż pół strony (a można było przejąć do dwóch stron!). Ma rzeczywiście przewodnikowy charakter - dowiemy się, czy browar można zwiedzać, zjeść w nim czy wykupić nocleg; są dane kontaktowe.


Jestem jednak niezwykle krytycznym i wymagającym piwnym podróżnikiem, więc muszę przejść do rzeczy, których mi brakuje:
 1. Mapy albo choćby planu województw z zaznaczonymi browarami - sam kontur województwa jest bezużyteczny - ludzie albo wiedzą, jakie są kształty województw, albo moją to gdzieś. Mapa dla mnie jest podstawą w projektowaniu piwnej podróży. Gdy gdzieś jadę, sprawdzam, czy jest w pobliżu browar. Same nazwy miast, miasteczek i wsi nie wystarczają do tego, chyba że się ma doktorat z geografii. Wymaga dodatkowego szukania, bo nie mam pojęcia gdzie są Głowno, Biała, Żelechów czy Bierzwienna Długa Kolonia. LOL.
 2. Brak jest spisu treści i/lub indeksu nazw - gdy chcę znaleźć np. Browar Trzech Kumpli, to muszę najpierw wiedzieć, czy jest stacjonarny czy kontraktowy, a potem kartkować. Gdy nie znam województwa, robi się to skomplikowane. Oczywiście dla mnie to mniejszy problem, ale ja się tym mocno interesuję.
 3. Brakuje mi też kolorowych kwadracików/znaczników/schodków na marginesie, które pozwoliłyby na szybką i łatwą nawigację po województwach.
 4. Najmniejszym z problemów jest szybkie dezaktualizowanie się informacji - co roku powstaje blisko 30 nowych browarów, coś się zamyka (już nie mówiąc o kontraktach, które nawet się nie muszą zamykać, by przestać działać), ktoś kogoś przejmuje. Sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Problem to najmniejszy, bo zawsze można zrobić nowe wydanie. Każda książka, a szczególnie przewodnik się dezaktualizuje. Czy przewodniki po Malcie można wyrzucić po zawaleniu się Azure Window? Czy te po Paryżu trzeba spalić jak dach Notre Damme? No nie. 

Żeby minusy nie przysłoniły plusów - świetny jest wstęp, świetna jest sama inicjatywa stworzenia przewodnika. Książka ma także bardzo ważny wymiar kronikarski. Poprzednia książka traktująca o browarach (Aleksander Strojny - "Browary w Polsce") powstała w 2009 roku i opisuje... 55 browarów. Masakra! To już nawet nie jest jedna epoka różnicy. Tamta pozycja ma jednak nieco inny charakter - jest bogatsza o opisy, więcej w niej niuansów, szczegółów, smaczków historycznych. Obecny jet konkretny i zwięzły. 350 opisanych browarów jednak robi swoje. Dla mnie dodatkowym smaczkiem jest to, że delikatnie pomogłem w jego powstaniu.

Nowy przewodnik jest zdecydowanie must have dla każdego miłośnika piwa, piwnego podróżnika i turysty. Po prostu głupio go nie mieć.

Książkę można zamówić bezpośrednio w wydawnictwie:
https://wydawnictwoix.pl/.../browary-w-polsce-przewodnik.../
Ale też w sklepach z piwem rzemieślniczym, browarach itp., itd.

KONKURS, KONKURS!

Można też wygrać go w konkursie na Piwnych Podróżach! Co trzeba zrobić?

Wygrzeb w swojej komórce, aparacie, twardym dysku swoje ulubione zdjęcie związane z piwnymi podróżami. Musi być Twoje. Wyślij je do mnie, najlepiej na adres tomasz.gebel@gmail.com (ale też na FB), a w temacie wpisz "Konkurs piwne podróże". Napisz krótko, czemu wybierasz to zdjęcie, dokąd była to podróż itp. Zbiorę wszystkie fotografie i przejdziemy do drugiej części konkursu. Spośród nadesłanych zdjęć i ich opisów/historii czytelnicy bloga (także Wy) wybierzecie najlepsze. Autor zdjęcia z największą liczbą głosów (polubień pod zdjęciem w specjalnie utworzonym albumie) zostanie nagrodzony książką "Browar w Polsce. Przewodnik".


Regulamin "Konkursu piwne podróże" będzie sobie wisiał na FB. Powodzenia! Chętnie zobaczę Wasze piwne podróże!


Smutny lecz konieczny REGULAMIN

 1. Organizatorem “Konkursu Piwne Podróże” jest blog Piwne Podróże.
 2. Konkurs odbywa się na terenie naszej ojczyzny, w jej dzisiejszych granicach, do których zaliczam także Śląsk. Także wynika z tego, że cennej nagrody nie wyślę poza granice Polski (choć jak wspomniałem na Śląsk mogę).
 3. Konkurs podzielony jest na dwa etapy:
  1. Pierwszy trwa do niedzieli 7.07.2019 r. do godziny 18:00.
  2. Drugi trwa do środy 10.07.2019 r. do godziny 12:00.
 4. Do konkursu mogą przystąpić osoby pełnoletnie, czy w ogóle niepełnoletni czytają tego bloga? Nie powinni!
 5. Aby wziąć udział w konkursie należy:
  1. Wysłać na adres tomasz.gebel@gmail.com zdjęcie pt. “Moje piwne podróże” wraz z krótszym lub dłuższym (no ale bez przesady) opisem,
  2. W drugim etapie zebrać jak największą liczbę głosów/lików pod swoim zdjęciem.
 6. Przesłane zdjęcia zostaną umieszczone w specjalnym katalogu na fanpage’a w kolejności ich przesyłania. Na najlepsze/najciekawsze z nich głosować będą czytelnicy bloga. Głosowanie będzie trwać od niedzieli (7.07) do środy (10.07).
 7. Biorący udział w konkursie automatycznie oświadcza, że jest autorem zdjęcia i zgadza się na jego publikację na Piwnych Podróżach.
 8. Nagrodą w konkursie jest wypasiona książka “Browary w Polsce. Przewodnik”.
 9. Nagrodę tę otrzyma osoba, która pod swoim zdjęciem zbierze największą liczbę polubień (sprawdzał będę to w środę o 12:00) pod swoim zdjęciem. Wszelkie próby zachęcania swoich znajomych do głosowania, szukania wsparcia w rodzinie, udostępniania i linkowania nie są zabronione. Są wskazane.
 10. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni na fanpage'u bloga oraz powiadomieni mailowo na adres, z którego prześlą odpowiedzi. Wtedy też (i nie wcześniej) będę prosił o ustalenie sposobu odbioru nagrody i ew. o adres do przesyłki. Jeśli ktoś nie prześle mi danych w rozsądnym czasie, będę rysował jednego karnego członka na jednej stronie książki dziennie (ołówkiem). Po jakimś czasie skontaktuję się z kolejną osobą. 
 11. Każdy biorący udział w konkursie zgadza się z jego regulaminem.

Zobacz także

2 komentarze

 1. Nie wiesz gdzie jest Bierzwienna Długa-Kolonia??? Wszyscy wiedzą że pomiędzy Bierzwienną Długą i Kolonią Czastków a Dębiną :D :D :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że dalej nie wiem. Moja ciekawość nie jest aż tak duża. Jak będę się w tamte okolice wybierał, to sobie sprawdzę. Choć liczę, że II wydanie wyjdzie szybciej ;)

   Usuń

Obserwatorzy