"Tam, gdzie jest alkohol nie ma kultury"

14:33

Sosnowiec to specyficzne miejsce. Nie tylko dlatego, że mieszkają tu znienawidzeni przez Hanysów Gorole, wszak oni mieszkają wszędzie poza Śląskiem. Nie tylko dlatego, że to miasto mało przyczepnych kocyków. Sosnowiec ma złą prasę i źle się kojarzy głównie dlatego, że warto bić dużego. Nikt bowiem się nie śmieje z także zagłębiowskich Czeladzi, Będzina, Dąbrowy czy Zawiercia. Ale w Sosnowcu naprawdę panuje specyficzna atmosfera i charakterystyczny sposób myślenia. Wiem o czym mówię, z małą (aczkolwiek dającą orzeźwienie i perspektywę) przerwą na studia mieszkam tu już 33 lata, prawie. Dlaczego się żalę? Otóż sosnowieccy radni doszli do wniosku, że mieszkańcy miasta nie potrafią kulturalnie zachowywać się przy piciu alkoholu... Już rozwijam.

http://www.twojezaglebie.pl/symbole-sosnowca-jan-kiepura-palach-schoena-stadion-ludowy-wideo-51477

W Sosnowcu po ostatnich wyborach prezydenckich coś zaczyna drgać. Betonowy poprzednik został strącony z cokołu i mam nadzieję, że popadnie w polityczny niebyt. W ramach rozwoju kultury pojawiła się niedawno inicjatywa "Lokal na kulturę", w ramach której miasto miało by udostępnić lokale na warunkach preferencyjnych ludziom z pomysłem (stowarzyszeniom, fundacjom, prywatnym galeriom, teatrom - ludziom prowadzącym szeroko rozumianą działalność kulturalną). Pomysł świetny w mieście, które musi - także w sferze kultury - konkurować z potężnymi Katowicami (dla nieznających specyfiki tłumaczę - pociąg z centrum jednego miasta do centrum drugiego miasta jedzie 10 min). 


Radni jednak w swej mądrości doszli do wniosku, że nie będzie można w tych lokalach sprzedawać alkoholu, bo "tam, gdzie jest alkohol nie ma kultury", a obiekty będą musiały się utrzymać z handlu wodą mineralną i sokami. Jakim trzeba być kretynem, aby spożywanie alkoholu kojarzyć z chamstwem. Jakim trzeba być ograniczonym, aby uważać że każdy kto pije alkohol sprzecza się, bije, niszczy i rozrabia. Przykładów koegzystencji alkoholu i kultury dokoła jest tak wiele, że nawet nie chce mi się drążyć.

Żyjemy w obłudnym świecie, gdzie alkohol jest dostępny dla każdego, o każdej godzinie, na każdej stacji benzynowej, gdzie przecież pojawiają się w założeniu tylko kierowcy. Staramy się więc (my jako społeczeństwo) piętnować alkohol i wmawiać młodym, że jest niezdrowy, pijąc go jednocześnie na co dzień i od święta. Radując się z nim, bawiąc z nim, świętując z nim, obchodząc z nim, wznosząc nim toast, celebrując z nim i nawet smucąc się z nim.

Zamiast skorzystać z tej niebywałej szansy, dzięki której można by się kulturalnie napić alkoholu towarzyszącemu jakiemuś wydarzeniu, nauczyć społeczeństwo, że piwo to nie tylko Bar u Rycha, gdzie o strzała w paszczę łatwiej niż o setkę, że wino to nie tylko poranni podwładni spod nocnego ("kierownik poratuje złotóweczką"), że można grzecznie napić się i niekoniecznie upić. Że społeczeństwo to nie tylko żul-Wipler, czy pijany podróżnik Hofman, najlepiej zakazać. ZAKAZAĆ!

W tym samym czasie pijana młodzież kibolska demoluje przejeżdżający tramwaj w ramach "radości" po awansie Zagłębia. Inni w ten sam dzień pobiją kierowcę, który zwraca uwagę na zbyt głośne zachowanie. To wszystko w ramach meczu i stadionu, na którym nie wolno pić. Oni dostaną wkrótce nowy stadion, aby urządzać tam bydlęce pojedynki słowne. Czy to też w ramach "Lokalu na kulturę"? Zamiast skupić się na wyłapywaniu i odpowiednim karaniu buractwa, lepiej zakazać wszystkim!


Jeśli nie nauczymy młodych kulturalnego i odpowiedzialnego korzystania z alkoholu, to będąc dorosłymi nie będą tego potrafić. Tyle w temacie. 

Choć nie. Możemy dalej udawać, że picie alkoholu to zło samo w sobie, przymykać oczy, odwracać wzrok, oszukiwać sami siebie i wszystkich dokoła, dając alkohol każdemu na wyciągnięcie ręki. 

Jeżeli włodarze chcą, by każdy człowiek na poziomie uciekał z Sosnowca za każdym rodzajem kultury, jak ja za dobrym piwem, to zabrońmy łączyć tych dwóch aspektów. Lepszej recepty nie ma.

Tytuł jest cytatem z artykułu przeczytanego dziś tu. Na szczęście jest tam jedno pozytywne zdanie: "...program „Lokal na Kulturę” wprowadzany będzie zarządzeniem prezydenta, może on, ale nie musi brać pod uwagę opinii radnych". Nie bierz. Głosowałem na Ciebie.

A wy Radni pieprznijcie się cegłówką w głowę i zacznijcie abstynencję od siebie.

Zobacz także

10 komentarze

 1. O nie co to za prohibicja!

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety, ale według mnie popełniasz ten sam błąd, który zarzucasz radnym: uogólnianie. Bądź przenoszenie zachowań części grupy na całą. Mówisz, że radni są głupi, skoro uważają, że każdy kto pije, ten się bije i awanturuje, a jednocześnie piszesz o kibicach, że to bydło i że to bydło dostanie stadion.

  Otóż większość kibiców to zupełnie normalni ludzie, jak np. ja (chodzę na mecze od 17 roku życia, zaliczyłem też niejeden wyjazd) i nigdy nie przyszło mi do głowy, żeby wracając z meczu demolować autobus. Podobnie jak nie przyszło mi to do głowy, gdy upojony rzemieślniczym piwem wracałem z multitapu. Z jednej strony więc zarzucasz radnym ograniczenie, skoro uważają, że każdy piwosz to mietek spod sklepu, a z drugiej każdego bywalca meczów utożsamiasz z chuliganem niszczącym wspólne mienie.

  A i w jednym, i drugim wypadku to tylko najbardziej widoczna mniejszość. Chociaż w przypadku alkoholu nie jestem do końca pewien, czy to na pewno mniejszość...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście ja nie jestem radnym. Jestem tylko piwoszem, który o tym pisze. Mogę sobie prowokować jak chcę. I oczywiście masz rację.

   Ja też nie zakazuję chodzenia na mecze, bo w sumie tak pewnie radni chcieliby zlikwidować chuligaństwo.

   Alkohol - jak zauważasz - pije większość ludzi, większość też może go kupić. Jest legalny. Nie rozumiem więc zakazywania łączenia go z kulturą.

   Usuń
 3. Zmanipulowanym społeczeństwem łatwiej sterować;) A że od alkoholu ludzie głupieją...

  OdpowiedzUsuń
 4. W sumie alkohol jest dla dorosłych ludzi i jak najbardziej można go spożywać w umiarze oraz okazjonalnie. Jednak są oczywiście osoby, które dość szybko potrafią się uzależnić od alkoholu i wtedy powstaje problem. Dlatego moim zdaniem warto jest wysłać taką osobę do ośrodka leczeni alkoholizmu https://detoksfenix.pl/ bo w taki miejscu na pewno zdobędzie niezbędną pomoc.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jeżeli ktoś spożywa alkohol i jest burakiem po nim to nie powinien pić, ale nie warto wrzucać wszystkich do jednego wora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Alkohol jest, żeby go pić, jak umie się go spożywać to jest dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje mi się że to od człowieka zależy czy jest burakiem czy nie.

  OdpowiedzUsuń

 8. To ciekawe spostrzeżenie dotyczące kultury picia alkoholu w kontekście miasta. Rzeczywiście, inicjatywy takie jak "Lokal na kulturę" mogą pomóc w kształtowaniu pozytywnych wzorców i alternatyw dla tradycyjnych sposobów spędzania czasu.

  OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy