Smaczny i zdrowy stout czekoladowy

14:00

O stoucie jako stylu piwa pisałem już kilka razy (wszystkie posty, w których się on pojawia wyświetlą się, gdy klikniesz na ten tekst). Tym razem, za sprawą sklepu na Mariackiej w Katowicach, wpadł mi w łapy szczególny typ stoutu - stout czekoladowy. Stout czekoladowy to specyficzna odmiana stoutu, czasem określana jako słodki stout, której cechą charakterystyczną są aromat i smak czekolady. W ramionach mych znalazł się Organic Chocolate Stout z angielskiego browaru Samuel Smith


Byłem bardzo, ale to bardzo ciekaw, co będzie w środku.

Browar Samuel Smith zlokalizowany jest w Tadcaster. Został założony w 1758 i jest najstarszym browarem w hrabstwie Yorkshire. Browar szczyci się wciąż aktywną ekipą bednarzy oraz leżakowaniem piwa w tradycyjnych, dębowych beczkach, korzystaniem wapiennej wody ze studni o głębokości 26 metrów oraz fermentowaniem piwa w kamiennych (łupki), otwartych kadziach (kamienne kwadraty z Yorkshire). Przez pięć dni w tygodniu piwo z browaru jest dostarczane do okolicznych szynków za pomocą firmowego zaprzęgu konnego. Browar duży nacisk kładzie na naturalność swoich produktów, dlatego też piwa są warzone jedynie z organicznych składników, bez jakichkolwiek chemicznych dodatków. Chwali się także, że piwa są przyjazne weganom i wegetarianom. Można rzec, iż jest to prawdziwie tradycyjny browar. 

Tłoczona butelka sprawia piękne wrażenie zarówno kształtem, pojemnością (550 ml), jak i bardzo estetyczną etykietą. Czcionki, kolory, gałązka kakaowca właściwego (napis Theobroma cacao tuż na obrazkiem) wydają się być starannie przemyślane. Kontretykieta jest bogata w przeróżne informacje. A co mi tam, patrzcie:


Wszystko jest tu zdrowe, organiczne, fair trade i w ogóle. Jeśli to jest dla Ciebie istotne, to jest to piwo dla Ciebie.

"When you're ready to drink
We step up the bottle
and it comes out somethin' like this"


Po przechyleniu butelki wydarzyła się rzecz niebywała, zanim polał się gęsty i ciemnobrązowy trunek, na wszystkie strony pokoju rozlał się niesamowity czekoladowy aromat. Dookoła stołu zrobiło się tak czekoladowo, jakbym wpadł do kadzi pełnej bulgocącej roztopionej miazgi z owoców kakaowca. Przesłodki zapach bardzo mi się spodobał, ale też wywołał obawy dotyczące smaku. Bałem się, że będzie podobnie słodki, a przez to płaski i niepijalny. Strachy na lachy. Już pierwszy łyk dostarczył korze mózgowej sygnałów pt. gorzka czekolada, kawa z mlekiem, lekko prażony karmel. Organic Chocolate Stout jest bardzo gładki, kremowy i jednocześnie pełny w smaku.

Przepyszny!

Informacje techniczne:
Styl: Sweet Stout
Butelka: 0,550 litra
Zawartość alkoholu: 5,0 %
Producent: Samuel Smith


Zobacz także

5 komentarze

 1. Mi zdecydowanie bardziej smakował
  http://www.theperfectlyhappyman.com/youngs-double-chocolate-stout/
  Aczkolwiek nie mam nic do zarzucenia:)
  javiki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piłem w zamierzchłych czasach ery przedblogowej. Około 2008. Kompletnie nie pamiętam, ale skoro bywa u nas (kajś go widuję), to koniecznie spróbuję.

   Usuń
 2. Ja kupiłem w Tarnowie w sieci Bomi - chyba.ok 9zł/but.
  javiki

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdzie można kupić ten trunek ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłem w Katowicach na Mariackiej, ponoć można w tarnowskim Bomi;)
   generalnie raczej znane u nas piwo, podejrzewam, że w sklepach z dobrym piwem powinno być.

   Usuń

Obserwatorzy