Smak Czarnogóry - Niksicko Tamno

22:17


Minione wakacje były dosyć obfite w prezenty. Początek jesieni to dobry czas, aby uszczuplić zbiory i opisać zaległości. Dziś padło na Niksicko Tamno, czyli ciemne piwo z czarnogórksiego Nikšić'a, które to przywiozła mi dobra szefowa z wakacyjnych wojaży.

Nikšić to miasto leżące w środkowej części Czarnogóry, u stóp wzgórza Trebjesa - taką nazwę nosi też mieszczący się tam browar (z cyklu poznajemy języki obce "pivara - browar"). Jedyny w Czarnogórze.


Piwo to jest bardzo smaczne, aż chciałoby się wypić nieco więcej. Jak przystało na piwo ciemne i to jest bardzo ciemne, kolor można określić jako ciemnobrązowy, ciemnorubinowy, gdy dobrze podświetlić, praktycznie nieprzejrzysty. Pianka jak widać na zdjęciu ładna, beżowa, zniknęła nienajszybciej, a do końca utrzymywała się jej delikatna warstewka. Buteleczka mimo że mała (0,33 l.), to ładnie wyrzeźbiona w coś na kształt szczytu Trebjesa. Piwo ma mocny zapach, przywodzący na myśl nuty kawowe i gorzkoczekoladowe. W smaku zdecydowanie gorzkie, co wynika bardziej z palenia słodu niż z chmielenia, bo to inna goryczka. Zawiera 6,2% alkoholu (i 14,8% ekstraktu), ale nie wydaje się zbyt mocne. Ma bardzo przyjemny smak.

Mam wielką ochotę wybrać się spenetrować góry tego bałkańskiego państwa, a także bliżej poznać inne propozycję browaru Trebjesa.

Zobacz także

1 komentarze

  1. No pięknie scharakteryzowałeś to piwo....czysta poezja :))

    OdpowiedzUsuń

Obserwatorzy