Gorszy rynek czyli Bohemia Regent

16:59

Jakiś czas temu wśród kilku piw, będących w stałym asortymencie sklepu Biedronka, pojawiło się czeskie piwo Bohemia Regent (u mnie ciemny, ponoć gdzie indziej jasny). Miała to być niezwykle odświeżająca bryza, w tym piwnie nudnym, jak bohaterowie Mody na sukces, dyskoncie. Czym się okazało tak ochoczo przywitane przeze mnie piwo, możecie przeczytać na poniższym zrzucie z fanpage'a (komentarz "tanio jak barszcz" nie odnosi się do tego piwa, ale do Bernarda Tmavego, którego Karolina kupiła w Pradze za 17 koron).


Ta sama Karolina zadzwoniła do mnie pewnego pracowitego dnia, że jest w miejscowości Třeboň na południu Czech i stoi w sklepiku w Browarze Regent. Wyczytała wszystko, co mieli, a ja złożyłem zamówienie. Wielkie, letnie pragnienie Wujka* przetrwała niestety tylko jedna butelka. Na szczęście dokładnie to samo piwo Bohemia Regent Tmavy, ale w mniejszej (i ładniejszej) butelce.

Jak smakowało to piwo? I skąd tytuł posta? Zapraszam!

Bohemia Regent to czeski browar regionalny, który powstał w 1379 roku. Otrzymałem od Karoliny naprawdę miły prezent, bo buteleczka prezentuje się wybornie. Jest cudnie wytłoczona, a kapsel dokładnie taki sam, jak ten z Biedronki. O proszę...


Pomimo złych doświadczeń z tym właśnie piwem, do degustacji przystąpiłem bez specjalnych uprzedzeń. Spodziewałem się złego... Psssst...


Bohemia Regent przelany do szkła, to pięknie wyglądające piwo w kolorze szwarz. Mucha nie siada, trudna do przeniknięcia czerń. Piana okazała się być niewielka i beżowa, dosyć szybko ewakuowała się do południowej Bohemii. Piwo pachnie (!!) naprawdę przyjemnie, niezbyt mocno, lecz wyraźnie czuć karmelowo-kawowo-lekko palone akcenty. Właśnie to, do czego przyzwyczaiły mnie dobre czeskie piwa czarne. Smak utrzymuje wysoki poziom pochwycony przez receptory węchowe, towarzyszy mi gorzka czekolada, lekka paloność i pojawiająca się na koniec delikatna goryczka, która zastępuje początkową słodycz karmelową. Bardzo fajnie, że piwo nie jest wodniste. Nie sprawia też wrażenia jakiegoś bardzo gęstego, ale treściwość w połączeniu z lekkim wysyceniem powoduje miły odbiór piwa przez gardło.

Jak to jest, że piwo, przywiezione z południa Czech, smakowało zupełnie inaczej niż to zakupione w Biedzie. To doznanie byłe diametralnie odmienne od pierwszego kontaktu z Bohemia Regentem. Czy w grę wchodzi fatalny transport i złe przechowywanie (piwo z lodówki w Biedonce? - żart)? Czy też może należy rozwijać teorie spiskowe? Może browar chcący zaspokoić prawdopodobnie ogromne zamówienie (wszak dyskontów spod znaku sympatycznego owada jest masa) poleciał w kulki i postanowił uwarzyć piwo tańszym kosztem (szybciej, z gorszych produktów)? Ja nie wiem, ale jeśli ktoś wie, to chętnie się dowiem. Efekt jest taki, że pójdę do Biedy i kupię to piwo. Sprawdzę, czy może to był jednorazowy syf, czy wielka mistyfikacja. Taka sytuacja.

Będącym w Czechach polecam z całą odpowiedzialnością ciemnego Bohemia Regenta. Amatorom piwa z Biedronki polecam cokolwiek innego.

Informacje techniczne:
Styl: Tmavy Lezak
Butelka: 0,33 litra
Zawartość alkoholu: 4,4 %
Ekstrakt/PLATO: ?
Producent: Pivovar Regent
Data ważności: 22.12.2013

*Wujek poza tym, że czasem pochłonie nieupilnowane piwo, podaruje lub odsprzeda książkę o piwie (mam już niezły zbiorek), podsunie artykuł o piwie/browarze wyszarpany z jakiejś gazety, przytacha piwny gadżet. Jest też rodzicielem/płodzicielem Karoliny.

Zobacz także

2 komentarze

 1. Dowiedziałem że że w Biedronkach były 2 rodzaje Bohemia. U mnie w Brzesku-był jasny. Ciemnego nawet nie widzieli.
  Niestety nie dane mi było posmakować oryginał czeski. W Biedronce oczywiście zakupiłem od razu 4 buteleczki-było przed weekendem. Piwo niestety słabe. Bardzo nieciekawe posmaki. Goryczka jakaś nieprzyjemna. Ogólnie wypiłem i nie wracam. Jak już mnie bierze ochota-jade po Argusa Majestic -i za 2 zł mam bardzo dobre piwko.
  Skoro patrząc na Twój opis-piwa się tak różnią -to bardzo przykre. Źle świadczy o browarze. Ale nic to-trzeba zapolować na oryginały-i się przekonać.
  javiki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoć dwa rodzaje, u mnie cały czas (do dziś) jest tylko tmave. Jak tylko jescze raz sprawdzę, to podzielę się wrażeniem.

   Usuń

Obserwatorzy